Jubilejný rok je pre katolícku cirkev významným obdobím, ktoré predstavuje čas zmierenia, obrátenia a duchovného obrodenia. Ide o čas, kedy veriaci sú pozvaní k reflexii svojho života, k duchovnému putovaniu a k hľadaniu hlbšieho spojenia s Bohom. Jubileum je tiež príležitosťou na vyjadrenie solidarity a spravodlivosti voči druhým, a to nielen v zmysle individuálneho duchovného rastu, ale aj ako záväzok k sociálnej spravodlivosti a starostlivosti o stvorenie.
Jedným z hlavných symbolov jubilejného roka je svätá brána, ktorá symbolizuje duchovnú cestu, na ktorú sa veriaci vydávajú. Prechod cez túto bránu má hlboký význam – je to symbolický akt rozhodnutia nasledovať Krista, ktorý sa v Evanjeliu podľa Jána opisuje ako „brána, cez ktorú kto vojde, bude spasený“ (Jn 10, 9). Tento úkon zdôrazňuje ochotu otvoriť svoje srdce Bohu a prejsť cestou obrátenia, ktorá začína už rozhodnutím vydať sa na púť. V Ríme, kde sa nachádzajú hroby apoštolov Petra a Pavla, má tento rituál obzvlášť hlboký význam, pripomínajúci začiatky kresťanskej komunity.
Putovanie je centrálnym motívom jubilejného roka a predstavuje nielen fyzickú, ale aj duchovnú cestu. Je inšpirované biblickými postavami ako Abrahám (Gn 12, 1), ktorý opustil svoju krajinu, alebo Ježiš, ktorý putoval do Jeruzalema. Putovanie zahŕňa premenu seba samého a je príležitosťou na objavenie nových perspektív, posilnenie viery a uvedomenie si, že kresťan je stále na ceste k Bohu. Pri tejto duchovnej ceste zohrávajú dôležitú úlohu aj momenty modlitby, liturgické slávenia a kontemplácia stvorenia.
Sviatosť zmierenia má počas jubilejného roka mimoriadny význam. Veriaci sú pozvaní znovuobjaviť hodnotu spovede a osobného prijatia Božieho odpustenia, čo vedie k hlbokému duchovnému obnoveniu. Pápež František pripomína, že milosrdenstvo a spravodlivosť sa v Božích očiach nevylučujú; naopak, Božie milosrdenstvo ponúka hriešnikovi poslednú šancu obrátiť sa a prijať nový život.
Jubilejný rok je tiež časom modlitby, ktorou veriaci vyjadrujú svoju túžbu byť v blízkosti Boha. Modlitba zahŕňa nielen individuálne rozhovory s Bohom, ale aj spoločné liturgické slávenia, ktoré sú ústredným prvkom života Cirkvi. Liturgia, a najmä eucharistia, predstavuje „vrchol, ku ktorému smeruje činnosť Cirkvi, a prameň, z ktorého prúdi jej sila“.
V rámci jubilejného roka je dôležité aj vyznanie viery, ktoré symbolizuje identitu kresťana a jeho záväzok žiť podľa Kristovho učenia. Vyznanie je prejavom hlbokej viery a oddanosti Bohu a zahŕňa nielen ústne vyjadrenie, ale aj úprimné obrátenie srdca.
Jubileum prináša tiež možnosť získať odpustky, čo znamená oslobodenie od trestov za hriechy. Odpustky sú prejavom Božieho milosrdenstva, ktoré presahuje ľudské predstavy o spravodlivosti a umožňuje veriacej osobe dosiahnuť plnšie duchovné uzdravenie a obnovu.
Rok 2025 bude 27. riadnym jubileom v dejinách Cirkvi a nesie motto „Pútnici nádeje.“ Prvé jubileum bolo vyhlásené v roku 1300 a od tej doby sa tieto roky konajú pravidelne každých 25 rokov, s výnimkou mimoriadnych jubileí, akým bol napríklad Svätý rok milosrdenstva v rokoch 2015 – 2016. Jubilejný rok 2025 teda predstavuje ďalšiu príležitosť pre veriacich, aby prehĺbili svoju vieru, duchovne sa obnovili a znovu objavili cestu, ktorá vedie k Bohu a k jeho milosrdenstvu.